Godziny otwarcia: pn-nd od 11.00-22.00

Okolice Karczmy - "SMOLNIK"

Szumirad (niem. Sausenberg) Wieś położona jest nad rzeką Budkowiczanką, na nizinnych terenach Równiny Opolskiej (stanowiącej część obszaru Niziny Śląskiej) i skraju ważnej, zwartej strefy leśnej Opolszczyzny - Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Nocowanie na Śląsku, w Karczmie Myśliwskiej umożliwia poznanie także okolic Szumiradu, które znajdują się w kompleksie byłej Puszczy Śląskiej. Oferują turystom duże bogactwo przyrody i krajobrazu. Doliny rzek z czystymi wodami przebiegają przez lasy i pola, urozmaicając krajobraz swoimi widokami.

Miejscowe lasy zapraszają do grzybobrania, odpoczynku i relaksu na łonie natury.

W Szumiradzie znajduje się Rezerwat Przyrody "Smolnik" oraz park popałacowy. Okolice o dużej lesistości, głównie drzewostany sosnowe, także z domieszkami olszy czarnej, dębu i brzozy. W okolicach Szumiradu w XIX wieku istniały piece do wytopu żelaza z rudy darniowej oraz cegielnia. W odległym o trzy kilometry od centrum wsi Kamieńcu obecnie istnieje rezerwat przyrody "Kamieniec" chroniący torfowiska, staw i rozlewiska Budkowiczanki z przylegającymi drzewostanami.